برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن

 

کشیدن سیگار. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بهداشتی قابل پیشگیری. در جوامع مختلف است. مصرف سیگار به‌صورت. یک عادت در جوامع و گروه‌های سنی مختلف درآمده است. در تحقیقات اغلب ثابت شده. که شروع و سرآغاز مصرف دخانیات یک جنبه روانی دارد.

جزء اعتیادآور سیگار نیکوتین است که با اثر بر دستگاه اعصاب مرکزی موجب اعتیاد می‌شود.

اعتياد به سیگار زمینه اعتياد به سایر مواد مخدر است. در بسیاری از کشورها. استعمال دخانیات در سطوح وسیع مانع ارتقای سطح سلامت و افزایش طول عمر شده.کنترل تدخين هدف اولیه پزشکی پیشگیری است. و انتظار می‌رود که فواید. وسیع و گوناگونی به همراه داشته باشد. تعداد مرگ‌ومیر افراد سیگاری در ایران روزانه ۱۰ نفر و سالانه به ۵۰/۰۰۰نفر می‌رسد، سیگاری‌های ایران | سالانه ۳۱۵ میلیارد تومان بوله سیگار می دهند و ۱۲ میلیون نفر ایرانی که میانگین سنی آنان بین ۱۱۰۳۰ سال است آلوده | به سیگار هستند.

 

تاریخچه سیگار کشیدن

 

استفاده از دخانیات بیش از ۸۰۰۰ سال است که ثبت شده است. کشت دخانیات احتمالاً در ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد با توسعه کشاورزی بر پایه ذرت در مکزیک مرکزی آغاز شد. روش‌های رادیو کربنی بقایای دخانیات کشت شده و وحشی را در غار High Rolls در نیومکزیکو از ۱۴۰۰ تا ۱۰۰۰ قبل از میلاد ایجاد کرده است.

 در اوایل تاریخ دخانیات، از آن به‌عنوان یک درمان همه‌جانبه، برای پانسمان زخم‌ها، کاهش درد و حتی برای دندان‌درد استفاده می  کردند. در اواخر قرن پانزدهم، بومیان آمریکا تنباکو را به‌عنوان هدیه به کریستف کلمب هدیه  می دادند. این محبوبیت فوری در اروپا به دست آورد، زیرا آنها معتقد بودند که تنباکو دارای قدرت جادویی شفابخش است. به‌زودی، سیگارکشیدن به‌عنوان راهی مناسب برای دریافت “دوز روزانه توتون” معرفی شد.

 در اوایل قرن ۱۷، دانشمندان و فیلسوفان در حال کشف عواقبی بودند که سیگارکشیدن در زندگی آنها به همراه داشت، از جمله مشکل در تنفس و مشکل در ترک. در سال ۱۶۳۲، ماساچوست قانونی را تصویب کرد که سیگارکشیدن در مکان‌های عمومی را غیرقانونی می‌دانست. این اولین قانونی بود که در مورد سیگارکشیدن ثبت شد. در سال ۱۷۶۰ پیر لور یارد اولین شرکتی را تولید کرد که در آن تولید سیگار و تنباکو را فراوری می‌کردند.

امروزه ، P. Lorillard قدیمی‌ترین شرکت دخانیات در تاریخ ایالات متحده است. با افزایش مصرف دخانیات، دانشمندان شروع به مطالعه و درک بیشتر مواد شیمیایی موجود در تنباکو و اثرات مضر سیگار بر سلامتی کردند.

 

سیگار کشیدن مضر می باشد
سیگار کشیدن!

 

محصول اصلی دخانیات

در دهه ۱۹۰۰ بود. که سیگارها به‌عنوان محصول. اصلی دخانیات در ایالات متحده ساخته و فروخته شد. در سال ۱۹۰۱، ۳٫۵ میلیارد نخ سیگار در ایالات متحده به فروش رفت و تعداد بیشتری از شرکت‌های دخانی تأسیس شد و صنعت کل را ایجاد کرد که مقدار زیادی از آن را به دست آورد.

در سال ۱۹۶۴، گزارش جراح عمومی در مورد کشیدن دخانیات منتشر شد که آثار جدی سیگار را بر سلامتی نشان می‌داد. این گزارش همچنین به دولت اجازه داد تا مقررات تولید و فروش سیگار را آغاز کند.

در سال ۱۹۸۵، کمتر از یک قرن پس از رواج سیگار، سرطان ریه اولین عامل مرگ در زنان شد. نرخ سرطان ریه در آن زمان حتی بیشتر از سرطان سینه بود.

در ۲۰ سال گذشته، سیگار از جهات مختلف تغییر کرده است. سیگارها در حال حاضر. مواد مضر بیشتری نسبت به قبل دارند. و صنعت دخانیات استراتژی‌های بازاریابی خود را به‌شدت افزایش داده و جمعیت‌های جدید و متنوعی از جمله کودکان را هدف قرار داده است.

 

 

 

سیگار را بهتر بشناسید

 

دود تنباکو سمی و اعتیادآور است. درباره کوکتل شیمیایی کشنده داخل سیگار بیشتر بدانید.

 

دود تنباکو حاوی حدود ۷۰۰۰ ماده شیمیایی است. بسیاری از اینها سمی هستند و بیش از ۶۰ عامل سرطان ناشناخته شده است. جای تعجب نیست که بسیاری از افراد سیگاری تمایل به ترک سیگار دارند.

مواد شیمیایی سیگار عبارت‌اند از:

نیکوتین

نیکوتین یک آلکالوئید بی‌رنگ و سمی  که از گیاه تنباکو گرفته شده است. این یک داروی قوی که بر مغز تأثیر می‌گذارد و به‌سرعت بتعث اعتیاد فرد می شود.

 

تار

“تار” اصطلاحی است که برای توصیف مواد شیمیایی سمی موجود در سیگار استفاده می‌شود. این ماده قهوه‌ای چسبناک که هنگام سرد شدن و متراکم شدن تنباکو ایجاد می‌شود. در ریه‌ها جمع شده و می‌تواند باعث بیماری سرطان باشد.

 

مونوکسید کربن

یک گاز بی بو و بی‌رنگ است. که از سوختن تنباکو آزاد می‌شود. وقتی استنشاق شود. وارد جریان خون شده. و در کار قلب و عروق خونی اختلال ایجاد می‌کند.حداکثر ۱۵ درصد از خون افراد. سیگاری می‌تواند. به‌جای اکسیژن، مونوکسید کربن داشته باشد.

 

آرسنیک

آفت‌کش‌های حاوی آرسنیک که در کشاورزی دخانیات استفاده می‌شود در دود سیگار به مقدار کم وجود دارد. آرسنیک معمولاً در سم موش یافت می‌شود.

 

آمونیاک

آمونیاک یک گاز سمی و بی‌رنگ با بوی تند است. ترکیبات آمونیاک معمولاً در محصولات تمیزکننده و کودها استفاده می‌شود. همچنین برای افزایش تأثیر نیکوتین در سیگارهای تولیدی  مورد استفاده قرار میگیرد.

 

استون

مایع فرار خوشبوکننده کتون، به‌عنوان حلال استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال پاک‌کننده لاک ناخن یک حلال است.

 
تولوئن

تولوئن یک ماده شیمیایی بسیار سمی است. مصارف صنعتی شامل لاستیک، روغن، رزین، چسب، جوهر، مواد شوینده، رنگ و مواد منفجره می باشد.

 

متیل آمین

شیمیایی موجود در لوسیون برنزه کننده.

 

سموم

دفع آفات تعدادی از آفت‌کش‌ها (مواد شیمیایی سمی که برای ازبین‌بردن آفات، معمولاً حشرات استفاده می‌شود) در دود سیگار وجود دارد. این سموم دفع آفات به سیگار راه پیدا می‌کند؛ زیرا درحال‌رشد در گیاهان تنباکو استفاده می‌شود.

 

پولونیوم ۲۱۰

عنصر رادیواکتیو – مورداستفاده در سلاح‌های هسته‌ای و همچنین منبع حرارتی اتمی.

سوخت متانول مورداستفاده در صنعت هوانوردی

 

اجزای سیگار را درست بشناسید
اجزای سیگار

– اجزاء اصلی یک سیگار

 

یک سیگار استاندارد دارای چهار جزء اساسی است:

 

۱)میله تنباکو

۲)کاغذ سیگار

۳)کاغذ نوک

۴)فیلترکردن

 

 

– طریقه مصرف سیگار

سیگارها ممکن است کارخانه‌ای باشند یا به‌صورت رول ساخته شوند. 

در هر دو مورد مواد اولیه سیگار پخته می‌شود

ابتدا تنباکو را خرد می‌کنند، به میله‌ای می‌پیچانند و درون کاغذ قرار می‌دهند و سپس آن را از طریق بینی دود یا استنشاق می‌نمایند.

 

 

– انواع سیگار

تا کنون درباره ما رک‌های سیگار فکر کرده‌اید؟ فلسفه این اسامی چیست؟ 

کدامشان سیگار بهتری هستند؟

 

در ابتدا این هشدار را به شما می‌دهیم که سیگار، مضرترین و پرزرق‌وبرق‌ترین اسم در دنیاست و ترک کردن آن در هر سن و سالی  یک منفعت بزرگ برای آدم است.

سیگارها بر اساس هدف‌گذاری جنسیتی به دو گروه تقسیم شده‌اند:

 

سیگار باریک

 

سیگار باریک. که به آن سیگار دخترانه نیز می‌گویند. باهدف اینکه ظرافتش خانم‌ها را جذب می‌کند. روی جنسیت زن هدف‌گذاری شده.

جالب است بدانید

سیگارها کاملاً هدف‌گذاری شده تولید می‌شوند.

بر اساس ذائقه فرهنگی، کشور، محل سکونت.

 

سیگار مردانه

سیگارهای عادی هم معمولاً توسط آقایان مورداستفاده قرار می‌گیرند. این سیگارها مقداری ضخیم‌تر و کوتاه‌تر هستند.

مانندکنت و وینستون

 

– ما رک‌های سیگار

سیگارهای لاکچری:

 

مارلبرو
سیگار مالبرو را درست بشناسید
سیگار مالبرو را بشناسید

 

سازنده : Philip Morris USA, Inc. فیلیپ موریس محصول آمریکا

 

 

دیودیدوف

 

 

سیگار دیودیدوف را بشناسید
سیگار دیودیدوف

سازنده: Oettinger Davidoff دیویدوف محصول بازل سوییس

 

کمل

سیگار کمل را بشناسید
سیگار کمل

 

 

سازنده R.J. Reynolds Tobacco Company محصول آمریکا (و ژاپن) که از جمله ما رک‌های سیگار معروف و برند است.

 

 

پارلیمنت

سیگار پارلیمنت را بشناسید
سیگار پارلیمنت

 

سازنده : Philip Morris USA, Inc محصول نیویورک آمریکا

 

 

دانهیل

 

 

سیگار دانهیل را بشناسید
سیگار دانهیل

 

 

 

سازنده: R.J. Reynolds Tobacco Company محصول آمریکا کارولینای شمالی

 

 

 

پال مال

سیگارپال مال را بشناسید
سیگارپال مال

 

باز هم سازنده‌اش R.J. Reynolds Tobacco Company محصول کارولینای شمالی آمریکا و اولین‌بار در سال ۱۸۹۰ تولید شده.

 

بنسن اند هجز

سیگار بنسن اند هجز را بشناسید
سیگار بنسن اند هجز

 

سازنده Philip Morris USA, Inc محصول ریچموند ویرجینیا آمریکا تأسیس در سال ۲۰۰۶

گلد فلیک

 

سیگار گلد فلیک را بشناسید
سیگار گلد فلیک

 

سازنده ITC Limited محصول کشور هند باسابقه حدود ۱۰۰ سال

اینسیگنیا

 

 

 

سیگار اینسیگنیا را بشناسید
سیگار اینسیگنیا

شرکت هند

مگنا، کنت، وینستون

داخل بازار اسامی ما رک‌های سیگار هستند

اما از یک جا به بعد

خواهید دید بین این اسم‌ها

اسم‌ خودتان غریبه‌ترین

فراموش‌شده‌ترین

کم‌رنگ‌ترین است

برای هر‌ مدل سیگار یک اسم وجود دارد 

اما یادتان باشد

برای شما

همین یک اسم‌ هست

یک اسم انتخاب شده

چون شما دوست عزیز  یک نفری

 و برای این دنیا

از شما یک نفر وجود دارد…

پس قدر خودتان را بیشتر بدانید.

 

سیگار گیاهی چگونه است

 

آیا سیگارهای گیاهی و طبیعی مفیدند؟

 

خطرات این جایگزین‌های گیاهی به همان اندازه واقعی هستند؛ زیرا برخی از سموم مشابه سیگار تنباکو را تولید می‌کنند.

 

بر افراد سیگاری پوشیده نیست. که نیکوتین ناسالم است. بر اساس اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری. با وجود کاهش سیگارکشیدن. در چند دهه گذشته. تقریباً ۴۶ میلیون از افراد همچنان به کشیدن. سیگار ادامه می‌دهند و برخی از آنها به سیگار گیاهی روی آورده‌اند تا عادت خود را ترک کنند درحالی‌که امیدوارند از آسیب به‌سلامتی آنها بکاهد.

 

 

سیگارهای گیاهی گاهی اوقات به‌عنوان یک جایگزین ایمن و غیر اعتیادآور برای سیگارکشیدن معرفی می‌شوند. ازاین‌گذشته، سیگارهای گیاهی فاقد دخانیات و در نتیجه نیکوتین هستند، داروی موجود در سیگار که باعث معتاد شدن افراد می‌شود. بسیاری از افراد حتی سیگار گیاهی مصرف می‌کنند تا به‌عنوان کمک به ترک سیگار معمولی دست از کار بکشند.

 

خطرات استعمال سیگار گیاهی 

در واقع، سیگارهای گیاهی به‌اندازه سیگارهای دخانی مضر هستند.

زیرا هرگونه ماده گیاهی که سوزانده شود. قیر، مونوکسید کربن و سموم دیگر تولید می‌کند. وقتی دود یک سیگار گیاهی را تنفس می‌کنید، آن سموم مضر را مستقیماً در ریه‌های خود دمیده‌اید. سیگارهای گیاهی توسط کمیسیون تجارت فدرال (FTC) ملزم به حمل برچسب‌های هشداردهنده هستند که می‌گویند برای سلامتی شما مضرند.

 

سیگارهای گیاهی شبیه سیگارهای معمولی هستند، اما به‌جای تنباکو ترکیبی از گیاهان دارویی دارند. برخی از گیاهان موجود در این سیگارها عبارت‌اند از:

 

¤گل شور

¤ابریشم ذرت

¤گلبرگ‌های رز

¤برگ نیلوفر آبی

¤ریشه شیرین‌بیان

¤یاسمن

¤جینسینگ

¤گل شبدر قرمز

 

 

انواع دیگر سیگارهایی که برخی آنها را “طبیعی” می‌نامند، سیگار بیدی و میخک یا کرتکس  هستند. اینها حاوی تنباکو هستند

– خطرات سیگار میخک و بیدیس

 

سیگارهای میخک که به کرتک نیز معروف هستند، حاوی ترکیبی از تنباکو و میخک می باشند، معمولاً ۶۰ تا ۷۰ درصد تنباکو و ۳۰ تا ۴۰ درصد میخک. کرتکس همچنین حاوی روغن میخک و سایر افزودنی ها است. 

تحقیقات نشان داده است که این سیگارهای جایگزین در واقع بدتر از محصولات معمولی دخانیات هستند. و نیکوتین، مونوکسید کربن و قیر بیشتری به افراد سیگاری می‌رسانند.

 

بیدیس سیگارهای طعم‌دار و بدون فیلتری است که اخیراً محبوبیت آن در بین نوجوانان و جوانان در ایالات متحده افزایش‌یافته است. آنها نازک‌تر از سیگارهای معمولی تنباکو هستند.

و به‌صورت دستی. حلقه شده.و با نخ‌های رنگی. در هر انتهای آن بسته شده است.

آنها دارای طعم‌هایی هستند که شامل شکلات و میوه‌هایی مانند گیلاس، پرتقال و توت‌فرنگی می‌شوند و ارزان‌تر از سیگارهای سنتی هستند. درحالی‌که بیدی. کمتر از سیگارهای معمولی دارای تنباکو است. امانشان داده شده. که نیکوتین بیشتری وارد بدن می‌کند.

 

 

 

عوارض سیگار

 

سیگار کشیدن تقریباً به همه اعضای بدن آسیب می‌رساند، باعث بیماری‌های زیادی می‌شود و به‌طورکلی سلامت افراد سیگاری را کاهش می‌دهد. 

 

ترک سیگار خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با سیگار را کاهش می‌دهد و می‌تواند سال‌ها به زندگی شما بیفزاید. 

 

 

– سیگار کشیدن عامل اصلی مرگ‌های قابل پیشگیری

 

سیگارکشیدن باعث مرگ بیش از ۴۸۰ هزار نفر در سال می‌شود. 

 

۹۰ درصد کل مرگ‌های ناشی از سرطان ریه براثر سیگارکشیدن است.

۸۰ درصد کل مرگ‌ومیرهای ناشی از بیماری انسدادی مزمن ریوی بر اثر سیگارکشیدن  رخ می‌دهد.

 

 افراد سیگاری بیشتر از غیرسیگاری‌ها به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و سرطان ریه مبتلا می‌شوند. 

 

 

– عوارض سیگار و بیماری‌های قلبی عروقی

 

افراد سیگاری بیش از افراد غیرسیگاری  در معرض خطر بیماری‌هایی هستند که بر قلب و عروق خونی (بیماری قلبی عروقی) تأثیر می‌گذارد.

 

سیگار کشیدن باعث سکته مغزی و بیماری عروق کرونر قلب می‌شود که یکی از علل اصلی مرگ‌ومیر است.

 

حتی افرادی که کمتر از پنج نخ سیگار در روز می‌کشند می‌توانند علائم اولیه بیماری قلبی عروقی را داشته باشند.

 

سیگار کشیدن به عروق خونی آسیب می‌رساند و باعث ضخیم شدن و باریک شدن آنها می‌شود. این باعث می‌شود ضربان قلب تندتر شود و فشارخون شما بالا رود. لخته‌های خونی نیز می‌توانند تشکیل شوند. 

 

انسداد ناشی از سیگارکشیدن همچنین می‌تواند جریان خون را در پاها و پوست شما کاهش دهد. 

 

– عوارض سیگار و بیماری تنفسی

 

سیگار کشیدن. با آسیب رساندن. به مجاری تنفسی و کیسه‌های هوایی کوچک (آلوئول)

موجود در ریه‌ها می‌تواند باعث بیماری ریوی شود. 

 

بیماری‌های ریوی ناشی از سیگارکشیدن شامل COPD است که شامل آمفیزم و برونشیت مزمن است.

 

¤اگر مبتلا به آسم هستید، دود تنباکو می‌تواند باعث حمله شود یا حمله را بدتر کند

 

¤افراد سیگاری ۱۲ تا ۱۳ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض مرگ قرار می‌گیرند.

سیگار کشیدن مضر است
سیگار اغاز اعتیاد !

 

 – عوارض سیگار کشیدن و سرطان

سیگار کشیدن تقریباً در هر نقطه از بدن شما می‌تواند باعث سرطان شود:

 

¤مثانه

¤خون (لوسمی میلوئید حاد)

¤دهانه رحم

¤کولون و راست‌روده (کولورکتال)

¤مری

¤کلیه و حالب

¤حنجره

¤کبد

¤دهان حلق (شامل قسمت‌هایی از گلو، زبان، کام نرم و لوزه‌ها)

¤پانکراس

¤معده

¤نای، برونک و ریه

 

سیگار کشیدن همچنین خطر مرگ ناشی از سرطان و سایر بیماری‌ها را در بیماران سرطانی و بازماندگان افزایش می‌دهد. 

 

اگر کسی سیگار نمی‌کشید، یکی از هر سه مرگ ناشی از سرطان اتفاق نمی‌افتاد.

 اعتیاد به سیگار تقریباً بر تمامی اعضای بدن آسیب پذیراست و سبب به‌وجودآمدن مشکلات روحی و روانی می‌شود.

_ عوارض سیگار سایر خطرات سلامتی

 

 سیگار می‌تواند بارداری را برای زن سخت کند. همچنین می‌تواند بر سلامت نوزاد او قبل و بعد از تولد تأثیر بگذارد. 

   مصرف سیگار می‌تواند بر سلامت استخوان‌ها تأثیر بگذارد.

 

استعمال سیگار بر سلامت دندان‌ها و لثه شما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث ازدست‌دادن دندان‌ها شود. 

 

 عامل دیابت نوع ۲ است و کنترل آن را دشوارتر می‌کند. خطر ابتلا به دیابت در افراد سیگاری فعال ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از افراد غیرسیگاری است.